10 Ekim 2013 Perşembe

1.Kitap Canavaları Blog Turu:Eczacının Kızı-Charlotte Betts


YANGIN,VEBA VE ADALETSİZLİKLERİN YAŞANDIĞI BİR DÖNEMDE YAŞANAN ÇARPICI BİR AŞK HİKAYESİ...


Kitap:Eczacının Kızı
Yazar:Charlotte Betts
Yayınevi:Feniks Kitap
Sayfa Sayısı:486
Tür:Dram
Puanım:4(5 üzerinden)
Her türlü merhemi ve yatıştırıcı ilacı hazırlama konusundaki büyük becerisi ile katı ve asık suratlı Doktor William Ambroseu bile etkilemiş olan Susannah, eczanenin penceresinden süzülen ışıkta hayal kurup kötü kokulu bir toza dönüştürdüğü sülfürü ezerken dışarıdaki dünyayı izliyordu. 

Fleet Caddesi, her zamanki gibi karınca yuvasını andırıyordu. Sabah başlayan kar çoktan Limehousedaki ocaklardan yayılan zehirli bulutların getirdiği isle karışmış, ana kanalizasyondaki atıklar da inişli çıkışlı buzdağları oluşturmuştu. Kilise çanı çalarken köpekler havlıyor, eczanenin önünden kalabalık bir insan seli geçiyordu.

Susannahın gözleri, koyu renk şapkası ve peleriniyle karda yürümeye çalışan uzun boylu adama ilişti. Ormanda sessizce sürünen bir kurt misali kalabalığın yarattığı hengamede ilerlemeye çalışması Susannahın dikkatini çekmişti...

İki önemli edebiyat ödülü kazanmış olan Eczacının Kızı kitabını okurken 17.yy Avrupası hakkında da çok şey öğreneceksiniz...Kitap Canavarları olarak ilk turumuz ile karşınızdayız!Bu tur kapsamında kitap tanıtımlarına,ön okumaya,kitap yorumlarına,çekilişlere vb. ulaşabilirsiniz.İlk tur kitabımıza gelecek olursak Kitap Canavarları olarak birinci turumuzda Charlotte Betts'in yazmış olduğu ve ülkemizde Feniks Yayınları etiketiyle çıkan Eczacının Kızı kitabını inceleyeğiz.


Daha fazla uzatmadan önce tur takvimimize daha sonra benim kitap hakkındaki görüşlerime geçelim:
-Tur Takvimimiz-
06.10.2013 Kalbi Kitapta Atan Çocuk - Yorum, Ön Okuma ve Çekiliş
07.10.2013 İkinci Harfi "i" - Yorum, Yazar Kimdir, Alıntılar
08.10.2013 Kitap Sara'yı - Yorum, Kitabın Aldığı Ödüller
09.10.2013 Bi Dolu Kitap - Yorum, Playlist
10.10.2013 Mavi Kalem - Yorum, Kapak Edisyonları, Ekip Kitap İçin Ne Demiş?
11.10.2013 Büyülü Ayraç - Yorum, Film Olsa Kimler Oynamalı

Birde böyle bakalım:

-Yorumum-
Öncelikle kitabın konusuna geçmeden önce söylemeliyim ki Eczacının Kızı kitabının oldukça başarılı ve akıcı bir üslubu var.Kitabı okurken sıkılmıyorsunuz ve olaylar hızlı bir şekilde ilerliyor diyebilirim.Tabi kitabın akıcı ve kolay okunabilir olmasında yazar kadar çevirmenin de katkısı büyük.Ben okurken neredeyse hiç yazım ve anlam hatası görmedim desem yanlış olmaz sanırım.Bir kapak tasarımına bayıldığımı söylemeden edemeyeceğim.Özellikle yazıların kabartmalı olması da ayrı bir güzellik katmış kapağa.

Her neyse kitaba dair düşüncülerime geçecek olursak;
Kitabımızın ana karakteri olan Susannah kitabın ismindende belli olacağı gibi bir eczacı olan Bay Leyton’un kızıdır.17.yy Avrupasının yaşandığı bir dönemde geçen hikayemizde Susannah babasıyla birlikte yaşadığı evinde ona eczacılık konusunda yardım ediyor.Yıllardır babasının yanında çalışmasıyla birlikte bu işin inceliklerini öğrenmiş,hangi ilacın nasıl yapıldığını ve hangi hastalığa hangi ilacın gerektiğini çok iyi bilmektedir.Sussannah’nın hayatı yaşadığı şehirde veba salgını nedeniyle hastalanmış insanlara ilaç yapmak ve diğer  hastalarla ilgilenerek sakin bir şekilde ilerlemektedir.

Hikayemizde birde gizemli diyebileceğimiz bir adam var.Susannah, Dr.Ambrose’u ilk defa Fleet Caddesi’nde koyu renk şapkasıyla ve peleriniyle ilerlerken gördüğünde bu gizemli adama karşı azda olsa bir şeyler hissetmiştir.
Tüm bunların dışında hikayemiz  Susannah’ın babası Bay Leyton’un dul bir kadınla tekrar bir evlilik yapması ile yavaş yavaş başlıyor diyebiliriz.Bu evlilikten sonra Susannah’nın yeni üvey annesi tarafından nasıl dışlandığını ve kendi evinde nasıl bir fazlalık olarak görüldüğüne şahit oluyoruz.

Olaylar bu şekilde ilerliyor.Daha fazla anlatıp zevkinizi kaçırmamamak ve spoiler vermemek için bu kadarla sınırlı bıraksam yeterli olur sanırım.Ama kitapta genel olarak Sussannah karakterinin 17.yy Avrupa’sında veba döneminde yaşadığı zorluklara ve kendi hayatında karşılaştığı sıkıntılara tanıklık ediyoruz diyebilirim.

Evet kitap hakkındaki düşünceleri böyleydi.Şimdi sıra kitabın yurtdışı kapaklarına ve daha sonra da‘’Kitap Canavarları’’ ekibinin Eczacının Kızı hakkındaki düşüncülerini birer cümle ile açıklamaya geldi.


-Yurtdışı Kapağı--Canavarlar Ne Diyor?-
Aşk, acı, intikam, fedakarlık, bağlılık ve veba.17. yüzyıla ait ne ararsanız bu kitapta. -Kalbi Kitapla Atan Çocuk
 Eczacının Kızı,Susannah'n yürek burkan öyküsüyle filizlenen vebaya rağmen yüreğinizi ısıtacak bir aşk öyküsü ; buna bayılacaksınız... -Kitap Sara'yı
 Susannah'nın öyküsü sizi büyük yangın ve vebanın yaşandığı 17. Yüzyıl Londrasına götürecek ve tüm umutsuzlukların arasında umut etmeyi öğretecek.-Bidolu Kitap
17. yüzyıl Londra'sında, veba salgınıyla boğuşan bedenlerin arasında kalbi kırık iki aşığın hem aşkları hem de sevdikleri için verdikleri mücadeleye tanık olun, uzun zamandır aşkı bu denli hissettiren bir kitap okumamıştım.-Büyülü Ayraç
Rüzgarın getirdiği ateş evleri,Veba nın getirdiği ateş bedenleri ve aşkın getirdiği ateş yürekleri yaktı.17. yy yakan bu ateş beni de yaktı. Ve emin olun okuyan herkesi de yakacaktır...İkinci Harfi ''İ''
17.Yüzyıl Avrupası hakkında daha çok bilgi sahibi olmak ve Susannah'nın dramatik hayatını daha yakından incelemek isterseniz bu kitap tam size göre.-Mavi Kalem

Çekilişe katılmayı unutmayın!

Katkıların dolayı Feniks Yayınları'na teşekkür ederiz.

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers