2 Aralık 2012 Pazar

Okumayı Düşündüğüm Seriler

Evet uzun zamandır okumayı düşünüdüğüm ve bir türlü fırsat bulamadığım fantastik serilerden bahsetmek istiyorum biraz.İnternet ortamında oldukça konuşulan ve benimde yorumlardan okuduğum kadarıyla oldukça başarılı olan bu seriler hakkına hem kısaca bilgi vermek hemde bulduğum resimlerle size serileri kısaca anlatmak istiyorum.İşte okumayı düşündüğüm seriler:

Olimpos Kahramanları Serisi -Rick Riordan
Kane Günceleri Serisi -Rick Riordan
Ölümcül Oyuncaklar Serisi -Cassandra Clare
Cehennem Makineleri Serisi -Cassandra Clare


          1-Olimpos Kahramanları
 Olimpos Kahramanları Serisi,Rick Riordan'ın Percy Jackson ve Olimposlular Serisinin devamı niteliğinde bir seridir.Karakterlerin çoğu değişse de ana karakterlerden olan Percy ve Annabeth bu seride yeni arkadaşları ile fantastik maceralara atılmaya devam ediyor.İnternette okuduğum kadarıyla Rick Riordan bu seride de Yunan ve Roman mitolojisini iyi bir şekilde anlatarak olaylara fantastik ve heyecanlı bir hava vermeye devam ediyor anlaşılan.

Olimpos Kahramanlarının ilk kitabın olan 'Kayıp Kahraman' serinin ana karakteri olan Percy Jackson'ın kaybolması ile başlayıp diğer heyecanlı maceralar ile devam ediyor.Beş kitaptan oluşacağı tahmin edilen serinin ülkemizde henüz üç kitabı çıkmış olup bunlarda 'Doğan Egmont Yayıncılık' tarafından çıkarılmaktadır.

Serinin ikinci kitabının ismi ise 'Neptün'ün Oğlu',ayrıca ülkemizde yakın zamanda çıkmış olan üçüncü kitap olan 'Athena'nın İşareti' sanırım oldukça büyük bir ilgi görmüş olmalı ki okurlar tarafından Rick Riordan'ın şimdiye kadar yazmış olduğu en iyi kitabı olarak nitelendiriliyor.

Şimdide size serinin ilk kitabı olan Kayıp Kahraman'da Percy haricindeki diğer üç ana karakterden bahsetmek istiyorum.Seriyi henüz okumadığım için bu üç karakterin analizini vikipediden yardım alarak paylaşmak istiyorum.Son olarak,bu serinin çok iyi olduğunu duydum ve öylede düşünüyorum.Mutlaka okunmalı denilen fantastik seriler arasında şimdiden benim için kendisine bir yer edindi bile.


İşte Olimpos Kahramanları serisinin ilk kitabı Kayıp Kahraman'da tanışacağımız üç yeni melez:
JASON'ın bir sorunu var. Hafızasını tamamen kaybetmiş. Jason buraya nasıl geldi? Burası neresi? Hatta Jason kim? Hiçbir şey bilmiyor ama bir şeyden çok emin. Bu işte bir terslik var.
PIPER bir sır saklıyor. Ünlü bir kişi olan babası üç gündür kayıp. Jason ve Leo'yla birlikte Melez Kampı adlı bir yere götürülüyor. İçinden bir his burada her şeyin açıklamasını bulacağınısöylüyor ama her şeyi öğrenmek isteyip istemediğinden emin değil.
LEO çok becerikli. Melez Kampı'na yerleştirildiği, alet edavatla dolu kulübeyi görünce kendini hemen evinde hissediyor. Kulübe arkadaşları bir tanrının oğlu olduğunu iddia ediyor. Bunun sürekli hayaletler görmesiyle bir ilgisi olabilir mi acaba?

***

      2-Kane Günceleri
Kane Günceleri yine Rick Riordan'ın kaleminden çıkmış harika bir seri.Rick Riordan bu sefer Yunan ya da Roman mitolojisini değilde bir değişiklik yapıp bize Mısır mitolojisinden bahsediyor.Oldukça heyecanlı ve fantastik dakikalara hazır olun!


Kane Günceleri serisi, Kırmızı Piramit,Ateş Tahtı ve  Yılanın Gölgesi adında toplamda üç kitaptan oluşan bir seridir.Serinin ilk kitabı olan Kırmızı Piramit yine Doğan Egmont Yayıncılık tarafından 13 Ekim 2010'da,ikinci kitabı Ateş Tahtı'nın kapağı Ocak 2011'de ve son kitap olan Yılanın Gölgesi ise 6 Hazıran 2011 tarihinde ülkemizde yayınlanmıştır.

Seri temelde Carter Kane'in ve kız kardeşi Sadie Kane'in ayrı ülkelerde ayrı yaşamlar sürerlerken yıllar sonra babaları sayesinde tekrar hayatlarını kesişmesini ve mısır mitolojisiyle dolu heyecanlı maceraları anlatıyor.Daha sonra babaları Julius Kane'in inanılmaz bir şekilde sırra kadem basması ile de olaylar devam ediyor.Mısır mitolojisi hakkında eğlenceli ve macera dolu bu seriyi en kısa zamanda okumak istiyorum açıkçası.Çünkü bu serinin de Rick Riordan'ın diğer iki serisi kadar güzel olacağından şüphem yok.

Kısacası Percy Jackson serisini okuyanların bu seriyi de seveceklerini ve okumaları gerektiğini düşünüyorum.                 ***

                              3-Ölümcül Oyuncaklar Serisi


Ölümcül Oyuncaklar Serisi Cassandra Clare'in yazmış olduğu fantastik bir seri.Serinin sanırım beşinci kitabın çıkmayı bekliyor.Ülkemizde ise dördüncü kitabı çıkmış sanırım.Bu seriyide internette çok gördüm ve çok beğenilmiş anlaşılan ki filmi bile çekilmiş.Fragmanı geçtiğim günler yayınlanmış sanırım.Fragmanı yazının devamında bulabilirsiniz.

Seri temel olarak normal bir hayat süre Clary Fray'in bir sıradışı bir olaya tanık olmasını anlatıyor.Bu olay ise dünyada yaşayan yaratıkları avlayacan değişik dövmeleri olan bir grup genci görebilmesi ile başlıyor.Evet görebilmesi.Çünkü normal insanlar bu dövmeli esrarengiz gençleri göremezken Clary'nin onları görebilmesi ile hayatının artık eskisi gibi olmayacağı düşünülebilir.

Serinin çıkan dört kitabının isimleri ise şöyle:
1-Kemikler Şehri
2-Küller Şehri
3-Camlar Şehri
4-Düşmüş Melekler Şehri

Anlayacağınız okunmayı bekleyen güzel bir seri daha var.Lafı fazla uzatmadan serinin birinci kitabının fragmanını paylaşalım.


***

4-Cehennem Makineleri Serisi

Cehennem Makineleri Serisi yine Cassandra Clare'in kaleminden bir seri.Ölümcül Oyuncakların yan serisi niteliğinde sanırım.Seri üç kitaptan oluşacak gibi gözüküyor.Ülkemizde ise Mekanik Melek ve Mekanik Prens isimlerinde iki kitabı çıkmış sanırım.

Seri hakkında pek bir bilgim yok ama Cassandra'nın bir önceki serisi gibi etki bırakmış sanırım okurlar üzerinde.Ben yine de iyi bir seri olduğunu düşünüyorum.Umarım yanılmam ve bu seriyi de en kısa zamanda okuma fırsatını elde ederim.


Son olarak bu yazımda kullandığım kaynakları belirmeden geçmeyeyim.Resimlerin bir çoğunu ''Deviantart'' sayfasından,fragmanı ise Ölümcül Oyuncaklar Facebook Sayfası'ndan aldım.

Eğer bu serileri okuduysanız ya da okumak istiyorsanız görüşlerinizi lütfen bu paylaşımın altında yorum yazarak benimle paylaşın.Şimdiden herkese iyi okumalar.

3 yorum:

  1. ölümcül oyuncaklar serisini şiddetle tavsiye ederim

    YanıtlaSil
  2. En kısa başlamayı düşündüğüm seriler arasında Ölümcül Oyuncaklar birinci sırada diyebilirim :)

    YanıtlaSil
  3. Ben başladım çok güzel ilerliyorr :)

    YanıtlaSil

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers