24 Kasım 2014 Pazartesi

17.KCBT: Yabancı | Melissa Landers - Yorum

"Uzaylılar İnsanlarla İki Yıl Önce Bağlantı Kurdu."

Kitap:Yabancı
Yazar:Melissa Landers
Yayınevi:Go! Yayınları
Sayfa Sayısı:424
Tür:Fantastik
Puan:3,5/5
Uzaylılar insanlarla iki yıl önce bağlantı kurdu. Şimdi de dünyalı cara, onlardan birini evinde misafir etmeye hazırlanıyor. 
Gezegenler arası öğrenci değişim programı kapsamında evinde L'eihrli bir lise son sınıf öğrencisini ağırlamaya hazırlanan Cara, bu sayede hem hayallerindeki üniversiteye ücretsiz gidebilecek hem de o gizemli L'eihrliler hakkında gazetecilerin uğruna öleceği bilgiler edinecektir. L'eihrli öğrenci Aelyx'in, ayakları yerden kesen yakışıklılığı da cabası. Ama işler hiç de düşünüldüğü gibi yolunda gitmeyecektir, çünkü Aelyx'i okulda istemeyenler de vardır ve sayıları hiç de az değildir. Tehdit mektupları almaya başlayan Cara bir süre sonra Aelyx ile okula polis eşliğinde gitmek zorunda kalacaktır.
Okuldaki herkes tarafından dışlanan Cara'nın artık tek arkadaşı Aelyx'tir. Üstüne üstlük Cara ona sırılsıklam âşık olmuştur. Öte yandan Aelyx'in de ölümcül sonuçlar doğurabilecek sırları vardır. Büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olan Cara hem kendi hem sevdiği çocuğun hayatı hem de gezegeninin geleceği için bir ölüm kalım savaşı vermek zorundadır.
-Yorum-
Merhaba bir blog tur ile daha karşınızdayız. Bu turda Go! Kitap'tan çıkan ve Melissa Landers'ın yazdığı türkçeye "Yabancı" adıyla çıkan kitabı inceleyeceğiz. Ben bu yorumu, kitabı bitirmemden yaklaşık yarım saat sonra yazmaya başladım. Yani sıcağı sıcağına diyebiliriz. İlk olarak kitabın kapak tasarımından bahsedecek olursak; HA-Rİ-KA! Gerçekten, orjinal kapak olan bu kapak çok renkli ve kitabın konusuna da son derece uyan çok hoş bir kapak bana göre. Daha nasıl söyleyebilirim bilmiyorum ama ben kapağı çok sevdim. Kitabı sevmeseydim bile sırf kapağı yüzünden kitaplığımda en ön sıralara koyardım o kadar :D

Her neyse, kitabın konusu, okuduğu okulda birinci olan ve oldukça çalışkan,azimli ve başarılı bir kız olan Cara Sheweeney'nin bir gün kendi evinde uzaylı bir genci konuk etmek zorunda kalması üzerine kurulu. Nasıl mı? Uzaylılar yaklaşık 2 yıl önce insanlarla iletişime geçmiştir ve bu iki ırkın birbirleriyle kaynaşmalarını sağlamak için de L'eihrliler -yani bizim uzaylılar- birkaç öğrencisini öğrenci değişim programı ile Cara'nın dünyasına göndermişlerdir. Cara da Aelyx adındaki genç uzaylı çocuğu evinde misafir etmek zorunda kalmıştır.

İlk tanışmalarında, her iki taraf içinde asıl amaçlanan ırkların yakınlaşması ve kaynaşması planı tam olarak geçerli olmasa da - hatta birbirlerinden nefret ettikleri zamanların da olmasına rağmen - zaman geçtikçe birbirlerine alışmaya ve birbirlerini sevmeye başlamışlardır. En azından Cara ve Aelyx. Aslında onların dışında ne insanlar uzaylılara sıcak bakmıştır ne de L'eihrliler insanlara. Cara ve Aelyx'in birbirlerine olan duyguları da bir süre sonra Aelyx'in sakladığı sırlar yüzünden zedelenmeye başlamıştır, çünkü Aelyx kimsenin bilmediği ve kendisine göre doğru olan bir şey yapmıştır. Tüm insan ırkını tehlikeye atmış olsa da.
Biraz da karakterlerden bahsedelim; Cara karakteri fiziksel özellikleri ile diğer çoğu karakterden ayırt edilebilecek birisi olsa da bence çok akılda kalıcı bir karakter değildi. Tamam oldukça komik ve başarılı diyalogları vardı ama bunlar yeterli gelmedi bana. Aelyx ise sevdiğim ama tipik cool-boy olarak gördüğüm bir karakterdi, ama sevmediğimi söyleyemem.

Yazarın anlatım tarzı ise kitabın en sevdiğim yanların birisiydi. Dili ve olayları anlatış biçimi çok akıcı ve sürükleyiciydi. Yani daha siz ne oluyor diyemeden kitapta bir hayli ilerlemiş oluyorsunuz. Bir de yazarın karakterler üzerinde kullandığı diyaloglar ve olaylar karşısındaki komik betimlemeleri kitaba daha bir renk katmıştı. Tek beğenmediğim yanı ise kitabın bazı yerlerinin gereğinden fazla uzatılmış olması ve biraz aksiyon eksikliği olduğunu düşünmem oldu.

Tüm bunları hesaba kattığımda da kitaba 3,5 puan verdim. Dediğim gibi oldukça zevkli ve akıcı bir kitaptı. Okumak isteyenlerin şans vermesini isterim. Umarım beğenirler. Son olarak bu turda bize destek olan Go! Yayınları'na teşekkür ederiz. Şimdilik hoşçakalın!

0 yorum:

Yorum Gönder

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers