29 Nisan 2016 Cuma

Isla ve Mutlu Son | Stephanie Perkins

"Aşk onları bir yaz günü, asla uyumayan şehrin sokaklarında yakalamıştı..."

Kitap: Isla ve Mutlu Son
Yazar: Stephanie Perkins
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Sayfa Sayısı: 328
Tür: Aşk
Puan: 4,5/5
Aşk onları bir yaz günü, asla uyumayan şehrin sokaklarında yakalamıştı… ama ya ona sahip çıkmak düşündükleri kadar da kolay değilse? 
Romantizme umutsuzca inanan Isla, lise birinci sınıftan beri kendini çizdiği karikatürler arasında kaybetmiş Josh'a âşıktı. Yaz tatili esnasında Manhattan'da yaşanan tesadüfi bir karşılaşma sonrasında Isla belki de aşkın o kadar da uzakta olmadığını fark etmişti. Ancak yeni okul yılının başlamasıyla Isla ve Josh, her genç çiftin karşılaştığı güçlüklerle yüz yüze gelmek zorunda kalmışlardı: ailevi sorunlar, gelecek kaygısı ve birbirlerinden ayrılmak zorunda kalabilecekleri gerçeği. 
Bu içinizi ısıtacak, tatlı aşk hikâyesi New York sokaklarını, Paris'in büyülü havasını ve Barcelona'nın ateşli atmosferini yansıtırken, sevilen başka iki çifti de yeniden okurla buluşturuyor: Anna ve Etienne, Lola ve Cricket. 

-Yorum- 
Herkese merhaba! Yorum yazmaya başlamadan önce sürekli nasıl bir giriş yapsam diye yaklaşık 5-10 dk düşünüyorum. Ama bu sefer bir şey bulamadım, o yüzden bende direkt başlayacağım :D Birkaç ay önce çok keyif alarak Yabancı Yayınları'ndan çıkan Lola ve Komşu Çocuk kitabını okumuştum. Stephanie Perkins'in yarattığı karakterleri, özellikle o kitabın erkek ana karakteri olan Cricket'i çok sevmiştim. Bunun nedeni de yazarın bize alışılmışın dışında bir karakter sunmasıydı benim için. Yani yazar, şu aralar okuduğumuz çoğu kitaptaki badboy tipindeki erkek karakter kalıbının dışına çıkarak Lola ve Komşu Çocuk'ta, bunun tam tersi nitelikleri taşıyan, daha naif, daha hayattan karakterlerin de olabileceğini göstermişti bize. 

O yüzden bende yazarın, yine alışılmışın dışında karakterleri olan yeni kitabını okumak için heyecanlanıyordum açıkçası. Çünkü hem böyle karakterleri olan hem de bu tarz hayattan konuları işleyen kitapları seviyorum sanırım. O yüzden tur için kitap bana ulaştığında hemen başladım ve çok keyif alarak ta kitabı tamamladım. Yoruma geçmeden önce şunu da söylemek istiyorum. Ben Lola ve Komşu Çocuk'u ve oradaki ana karakterler olan Lola ve Cricket ikilisini çok sevmiştim ama Mutlu Son'u bitirdikten sonra favori çiftim değişti diyebilirim. Çünkü hem Isla ve Josh'ın karakter gelişimlerini hem de hikayenin altındaki ana temayı çok daha fazla beğendim. 

Mutlu Son Paris'te geçen bir aşk hikayesi. Isla Martin hatırladığım kadarıyla Fransa'daki bir Amerikan lisesinde yatılı olarak eğitim gören, sınıf birincisi bir öğrenci. Ve lise birden beri Josh Wassertein'a platonik bir şekilde aşık. Josh'ın ondan haberi olmadan - ya da en azından o öyle düşünüyor :D - ona gizliden gizliye bir takım duygular besliyor ve günün birinde birlikte olsalar nasıl olacağını hayal ediyor. Bir gün, hiç beklemediği bir anda aşk onu ve Josh'ı Manhattan'ın sokaklarında buluyor. Şöyle de bir ironi var ki aralarındaki aşkın temellerinin atıldığı yer Manhattan'daki "Kısmet" adında bir kafede gerçekleşiyor. ;)

Ben bu kısımları okurken Isla ve Josh'ın arasındaki aşkın biraz hızlı geliştiğini ve her şeyin apar topar olduğunu hissettim. Ama henüz kitabın başındayken de hevesimi kırmamak için çok takılmadan devam etmeye karar verdim. Daha sonra kitapta Isla ve Josh'un birbirlerinde aşkı bulmalarını, farklı şehirlerin büyülerini hissetmelerini ve aralarındaki şeyi dolu doluya hissederek yaşamalarını okuyoruz. Tabi her şey kitabın sonuna kadar böyle mutlu bir şekilde devam etmiyor. Yani demek istediğim şey Mutlu Son'a henüz biraz daha yolları var. Buradan sonra ikilinin arasındaki sorunlara, farklı şehirlerde aralarındaki ilişkiyi uzaktan yürütmeye çalışma çabalarına ve eski aşkların anılarına tanıklık ediyoruz.  

Biraz karakterlerden bahsetmek gerekirse; ben Isla ve Josh'un, özellikle de Josh'ın kitabın başındaki ve sonundaki karakter yapılarını karşılaştırmaya çalıştığımda aradaki gelişimi rahat bir şekilde görebilirdim. Yani ikisinin de birbirleri için, aralarındaki aşk için hatalarını düzeltme çabalarını okumak gerçekçiydi ve bunlar da karakter gelişimleri için önemliydi bana göre.

Onun dışında bahsetmek istediğim ve hoşuma giden bir ayrıntı daha var. O da kitapta Josh'un kendi otobiyografik çizgiromanını hazırlaması ve ara ara buna da değinilerek Josh'un kendi hayatını ve Isla'dan sonraki hayatını daha derin bir şekilde okuyabilmek çok ince düşünülmüş ve hoş bir şeydi bana göre.

Tamam itiraf ediyorum herkes Josh ve Isla gibi ya da Lola ve Cricket gibi muhteşem aşklar yaşamak ister ama bazen de bu aşkların, bu ilişkilerin fazla mükemmel -sorunsuz ve hep mutlu olunmasından bahsetmiyorum- ve fazla gerçeküstü geldiğini hissettiğim yerler de oldu. Kitabın sayılı sorunlarından bir tanesiydi bu benim için. Ama yine de her şeye rağmen çok keyif alarak okudum kitabı ve yine söylüyorum ki favori çiftim Josh ve Isla oldu! :D
Bildiğiniz gibi yazar serinin her kitabında ana karakterlerle çok yakın arkadaşlık bağları olan, önceki kitaplardaki ana karakterlerden de biraz olsun bahsederek serinin genel bütünlüğünü sağlıyor. Bu kısımları okumak çok zevkliydi. Yani Isla ve Mutlu Son serinin son kitabı olduğu için kitabın o son sahnelerindeki Lola ve Cricket'in, Anna ve St.Clair'ın ve Isla ve Josh'un hepsinin aynı masada oturup konuşmaları, sohbet etmeleri çok sıcak bir arkadaşlık hikayesi gibiydi. Kitabın son bölümü ise adından da anlaşılabileceği gibi resmen mutlu son gibiydi. O kısmı okuduktan sonra hafif bir tebessüm edip kitaba bir miktar bakakaldığımı hatırlıyorum ben :)

Evet, sanırım kitap hakkında demek istediklerim bu kadar. Ben gerçekten keyifli vakit geçirerek okudum Isla ve Mutlu Son'u. Eğer siz de bu tarz aşk hikayelerini ve böyle naif karakterlerin olduğu kitapları seviyorsanız mutlaka bir göz atın derim. Şimdilik benden bu kadar, yorumla ilgili düşüncelerinizi ya da sormak istediğiniz soruları aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Hepsini cevaplamaya çalışacağım. Kendinize iyi bakın! ;)


Yabancı Yayınları'nın Isla ve Mutlu Son için hazırladığı tanıtım videosunu izlemeyi de unutmayın!
0 yorum:

Yorum Gönder

 

Subscribe to our Newsletter

Contact our Support

Email us: Support@templateism.com

Our Team Memebers